2.2. A hatósági ügyek intézésének rendjével kapcsolatos adatok
1. Települési támogatások igénylése
Általános eljárási szabályok
Kompolt Község Önkormányzata illetékességi területén lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező, életvitelszerűen is a településen lakó személyek települési támogatás iránti kérelemmel fordulhatnak a Képviselő-testülethez.
Kérelem benyújtása az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon történik. A kérelemhez csatolni kell az egyes ellátások megállapításához szükséges, formanyomtatványon felsorolt mellékleteket.
A kérelmet, a mellékletekkel együtt – amennyiben e rendelet másként nem rendelkezik – a Kompolti Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban: Hivatal) címére postai úton, vagy személyesen a Hivatalban lehet benyújtani.
A kérelemben foglaltak ellenőrzése céljából a Hivatal ügyintézője környezettanulmányt végezhet, valamint más szervek (védőnő, családgondozó, gondozási központ) javaslata, környezettanulmánya is felhasználható.
A pénzbeli ellátások folyósítása – a számlaszám igazolása mellett – folyószámlára utalással, postai úton vagy házipénztárból, készpénzfizetéssel történik
A rendszeres pénzbeli települési támogatásokat utólag, minden hónap 5-ig kell folyósítani, az eseti ellátásokat a határozatban meghatározott időpontig.
Pénzbeli és természetbeni települési támogatások
Települési lakhatási támogatás
Az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság települési lakhatási támogatásra való jogosultságot állapít meg az 1. melléklet szerinti kérelem benyújtása hónapjának első napjától a szociálisan rászoruló személy részére, a háztartásuk tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos kiadásainak viseléséhez.
A támogatás megállapításánál szociálisan rászorult az a személy, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 400 %-át, egyedül élő esetén a 450 %-át és a háztartás egyik tagjának sincs vagyona.
A fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási szerkezetet kifejező arányszáma, ahol
a) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma: 1,0;
b) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma: 0,9;
c) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma: 0,8;
d) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként: 0,8;
e) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként: 0,7.
Ha a háztartásban:
a) a)-c) pont szerinti személy magasabb összegű családi pótlékban, vagy fogyatékossági támogatásban részesül,
b) a (d) vagy e) pont szerinti személyre tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak,
c) a gyermekét egyedülállóként nevelő szülő – ideértve a gyámot és a nevelőszülőt – él,
rá tekintettel figyelembe vett arányszám: 0,2-del növekszik.
A lakásfenntartás elismert havi költsége az elismert lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert költség szorzata. Az egy négyzetméterre jutó elismert havi költség 500 Ft.
Az elismert lakásnagyság:
a) ha a háztartásban egy személy lakik 35 m2,
b) ha a háztartásban két személy lakik 45 m2,
c) ha a háztartásban három személy lakik 55 m2,
d) ha a háztartásban négy személy lakik 65 m2,
e) ha négy személynél több lakik a háztartásban, a d) pontban megjelölt lakásnagyság és minden további személy után 5-5 m2, de legfeljebb a jogosult által lakott lakás nagysága.
A lakhatási támogatás egy hónapra jutó összege:
a) a lakásfenntartás elismert havi költségének 30 %-a, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 50 %-át,
b) a lakásfenntartás elismert havi költségének és a támogatás mértékének (a továbbiakban: TM) szorzata, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem az a) pont szerinti mértéket meghaladja, de nem lehet kevesebb, mint 2500 Ft, azzal, hogy a támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni.
Az egy hónapra megállapított lakhatási támogatás összege legfeljebb 6.000 Ft.
A lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.
A lakhatási támogatást havi rendszerességgel egy évre kell megállapítani.
A lakhatási támogatást elsősorban természetbeni szociális ellátás formájában, és a lakhatással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti.
A kérelem elbírálásakor figyelembe vehető lakhatási kiadások: a villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, a csatornahasználat és a hulladékszállítási díj, a lakbér vagy az albérleti díj illetve a tüzelőanyag költsége.
A kérelmezőnek a kiadásait számlával, vagy más bizonylattal igazolnia kell.
Ápolási támogatás
Az ápolási támogatást az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság állapítja meg.
Az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság ápolási támogatást állapít meg a 2. melléklet szerinti kérelem benyújtásának napjától, a jogosultsági feltételek fennállásáig, de legalább egy hónapra, legfeljebb egy évre annak a nagykorú személynek, aki az önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkezik, 18. életévét betöltötte és az önkormányzat illetékességi területén lakó, folyamatos ápolást, gondozást igénylő tartósan beteg Ptk. szerinti hozzátartozója gondozását végzi, feltéve, hogy
a) az ápolási teendők miatt kereső tevékenységet nem folytat, havi rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik,
b) egyéb kereső tevékenysége a beteg ápolása miatt szűnt meg,
c) az egy főre számított havi családi jövedelem a szociális vetítési alap összegének 400 %-át nem haladja meg és a család egyik tagjának sincs vagyona.
Az ápolási támogatás havi összege a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott alapösszeg 80 %-a.
A jogosultság lejártát követően a feltételek fennállása esetén az ápolási támogatás kérelemre ismételten megállapítható.
A támogatás nem nyújtható, ha az alábbi feltételek közül bármelyik fennáll:
a) a kérelmező jogosult a Szoctv. 41. §-a alapján ápolási díjra,
b) az ápolt személy két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban részesül,
c) az ápoló és az ápolt között tartási, életjáradéki, vagy öröklési szerződés áll fenn,
d) az ápolási támogatást igénylő hozzátartozón kívül az ápolt családjában van más, folyamatosan otthon tartózkodó, rendszeres pénzellátással rendelkező személy, aki az ápolási, gondozási feladatokat el tudná végezni.
Az ápolás végző személy számára egyidejűleg csak egy ápolási támogatásra való jogosultság állapítható meg, továbbá egy ápolt személyre tekintettel csak egy ápolást végző személy részére állapítható meg ápolási támogatás.
Az ápolást végző személynek az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottsághoz benyújtott kérelmére a házi segítségnyújtás keretében segítség nyújtható, illetve az ápolt személy átmenetileg évente legfeljebb egy hónapos időtartamban ellátható, ha az ápolást végző személy akadályoztatása miatt az ápolási tevékenységet nem tudja ellátni.
Az ápolási támogatás benyújtása iránti kérelemhez csatolni kell a háziorvos igazolását arról, hogy az ápolt személy előreláthatólag három hónapnál hosszabb időtartamban állandó ápolást, gondozást igénylő tartós beteg.
Temetési támogatás
A polgármester kérelemre temetési támogatást állapít meg annak a személynek, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott, függetlenül attól, hogy arra tartásra köteles hozzátartozó volt-e, vagy sem.
A temetési támogatás akkor állapítható meg, ha a kérelmező családjában az egy főre számított jövedelem a szociális vetítési alap összegének 550 %-át, egyedül élő esetében 600 %-át nem haladja meg.
A temetési támogatás összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos legolcsóbb temetés 10 %-ánál, de legfeljebb 20.000 Ft. A helyben szokásos legolcsóbb temetés költsége 90.000 Ft.
A temetési támogatás iránti kérelmet az elhalálozás napjától számított 60 napon belül lehet benyújtani a 3. melléklet szerinti formanyomtatványon, melynek melléklete a kérelmező nevére szóló számla, és a halotti anyakönyvi kivonat hiteles másolata.
Egyéb eseti pénzbeli, természetbeni juttatás
Kompolt Községi Önkormányzat Képviselő-testülete – az önkormányzat anyagi helyzetétől függően – külön határozatában meghatározott összegben és lakosok részére hivatalból, Kompolt község közigazgatási területén lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező és életvitelszerűen a településen élő lakosok részére, pénzbeli, természetbeni szociális ellátást nyújthat eseti jelleggel:
a) akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem a szociális vetítési alap összegének 750 %-át,
b) egyedül élő esetében a 850 %-át
nem haladja meg.
A lakcím megállapítása szempontjából a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai az irányadóak.
Az (1) bekezdésben érintett személyeknek a jövedelmüket a 5. melléklet szerinti nyilatkozat kitöltésével, vagy jövedelemigazolással kell igazolniuk.
Kompolti Tehetséggondozó Program
Kompolt Községi Önkormányzat Képviselő-testülete külön önkormányzati rendeletében szabályozott feltételek szerint, és összegben támogatásban részesíti a Kompolt községben lakóhellyel rendelkező általános iskolai, középiskolai tanulókat és a felső oktatási intézmény hallgatóit.
A támogatás megállapításánál szociálisan rászorult az a személy, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem a szociális vetítési alap összegének 800 %-át nem haladja meg.
Rendkívüli települési támogatás
A Hivatal szociális ügyekkel foglalkozó köztisztviselőjéhez benyújtott 4. melléklet szerinti kérelem alapján vagy hivatalból indult eljárásra az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság rendkívüli települési támogatást nyújt azon személyek részére, akik:
a) létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe kerültek,
b) időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdenek,
és az egy főre számított családi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 400 %-át, egyedül élő esetében a 450 %-át, feltéve, hogy a család egyik tagjának sincs vagyona.
Rendkívüli települési támogatás igényelhető különösen:
a) elemi kár elhárítására, helyreállításra;
b) betegséggel, balesettel, 5 napot meghaladó kórházi ápolással járó keresetkiesés pótlására;
c) rokkantsági ellátás, illetve nyugdíjazás megállapítása miatti tartós jövedelem kiesés esetén;
d) hozzátartozó halála esetén;
e) gyermekek iskoláztatási támogatására,
f) munkanélküli ellátásra nem jogosult regisztrált munkanélküli támogatására.
g) az egészségbiztosítás által nem, vagy csak részben támogatott, az egészség megőrzése, helyreállítása érdekében szükséges szolgáltatás igénybevételére, ha annak díja a szociális vetítési alap összegének a 30 %-át meghaladja,
h) gyermek óvodai nevelésével, bölcsődei elhelyezésével kapcsolatos egyszeri kiadások, vagy a védőnői szolgálat, illetve egészségügyi intézmény által javasolt szolgáltatások, ellátások igénybevételére.
i) gyógyszerkiadások, betegséghez kapcsolódó kiadások támogatására,
j) ingyenes étkeztetésben nem részesülő gyermek gyermekétkeztetési támogatására.
Az i) pontban meghatározott esetben további feltétel, hogy a gyógyszerkiadások, illetve a betegséghez kapcsolódó kiadások elérjék, vagy meghaladják a család havi egy főre jutó jövedelmének a 10 %-át.
A j) pontban szerint megállapított támogatás folyósítása a gyermekétkeztetési intézmény által kiállított igazolás alapján utólag a gyermekétkeztetési intézmény számlájára történik.
Azonnali segítséget igénylő, indokolt esetben rendkívüli települési támogatást a polgármester is állapíthat meg.
Rendkívüli települési támogatás természetbeni és pénzbeli ellátásként létfenntartást veszélyeztető esetben havi rendszerességgel is megállapítható a kérelem benyújtásának hónapjától legfeljebb 6 havi időtartamra. A jogosultság lejártát követően a kérelem ismételten benyújtható.
Természetbeni ellátást kell megállapítani ha
a) a kérelem erre irányul,
b) az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság vagy a polgármester ilyen döntést hoz.
A természetben nyújtott támogatás különösen: élelmiszercsomag, tanszer, taneszköz, tisztálkodó és tisztítószerek, ruhanemű, építőanyag.
A rendkívüli települési támogatás legkisebb összege 3.000 Ft/alkalom, legnagyobb összege 20.000 Ft/alkalom.
Köztemetés
A képviselő-testület a köztemetés megállapítását, tartásra köteles hozzátartozó, örökös kötelezését a köztemetés megfizetésére, valamint a köztemetés összegének behajtását a polgármester hatáskörébe utalja.
A köztemetés költségének visszafizetése alól a polgármester a temetésre kötelezett személyt különös méltánylást érdemlő esetben mentesítheti, feltéve, hogy a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.
Nyomtatványok
1. számú melléklet: Kérelem lakhatási támogatás megállapítása iránt
2. számú melléklet: Kérelem ápolási támogatás megállapítása iránt
3. számú melléklet: Kérelem temetési támogatás megállapítása iránt
4. számú melléklet: Kérelem rendkívüli támogatás megállapítása iránt
5. számú melléklet: Nyilatkozat
2.